Informacje Programy partnerskie

Rynek i trendy w branży marketingu afiliacyjnego

novem_rgbZ pewnością każdy zainteresowany tematem performance marketingu jest ciekaw jak przedstawiają się statystyki branży na rynku międzynarodowym. Dotarliśmy do obszernych badań, które analizują sektor pod względem wielkości i obecnych trendów, a także dochodów uzyskiwanych przez wydawców oraz wykorzystywanych przez nich technik optymalizujących przychody.

Raport Internet Statistics Compendium jest zbiorem najnowszych danych statystycznych na temat marketingu internetowego, e-commerce i internetu. Kompendium składa się z ośmiu raportów podzielonych pod względem regionów geograficznych. Dodatkowo zostały przygotowane oddzielne sprawozdania dotyczące m.in. takich tematów, jak marketing afiliacyjny, reklama w internecie, mobile, social media, e-coomerce.

Projekty badawcze zostały opracowane przez firmę Econsultancy, która specjalizuje się w doradztwie i szkoleniach z zakresu marketingu internetowego. Przyglądając się ich wynikom da się zauważyć, że najpopularniejszą metodą wykorzystywaną przez wydawców do kierowania ruchu na ich strony jest SEO. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się kolejno serwisy społecznościowe: Facebook i Twitter. Miejsce czwarte zajmuje reklama display, czyli bannery reklamowe. Za nimi są; kampanie w wyszukiwarkach w modelu PPC, marketing wirusowy, informacje prasowe oraz e-mail marketing. Na jedenastym miejscu plasuje się reklama w mobile, będąca tuż za reklamą „offline” ( w radiu i mediach drukowanych). Jeśli chodzi o liczbę stron www, na których zarabiają wydawcy, to w przeważającej większości jest to 2 do 5 serwisów. Deklaruje tak ponad 40 proc. afiliantów. 4 proc. mniej (ponad 36% wydawców) zarabia tylko na jednej stronie, ale interesującym faktem wydaje się trend idący w kierunku generowania przychodów z więcej niż 31 stron www.

[singlepic id=594 w=320 h=240 float=center]

W kwestii współpracy wydawców z reklamodawcami okazuje się, że największy odsetek (ponad 25 proc. reklamodawców) jest promowanych przez mniej niż 100 afiliantów w aktualnych programach, a najczęstszy powód zrywania współpracy z niektórymi reklamodawcami, to zbyt niski przychód. Tak deklaruje 42 proc. badanych wydawców. Wśród innych wymienianych przyczyn znajdują się takie uzasadnienia, jak znalezienie lepszego reklamodawcy (13%), niesatysfakcjonujące sposoby wynagradzania w modelu efektywnościowym (9%), niesatysfakcjonujące warunki i terminowość praktykowane w marketingu afiliacyjnym (8%). Na samym końcu wydawcy wymieniają: niezadowolenie z sieci afiliacyjnej (4%) i menedżera sieci (2%).

Najchętniej reklamowane produkty i usługi należą do kategorii komputery i elektronika. Drugie miejsce zajmuje sprzedaż detaliczna, kolejne odzież, natomiast najrzadziej wydawcy promują podatki.

[singlepic id=595 w=320 h=240 float=center]

Ciekawą obserwacją jest fakt, że reklamodawcy korzystający z programów partnerskich uważają, iż 23% całej sprzedaży online pochodzi z kanału afiliacyjnego i jest to najwyższy wskaźnik z wszystkich form promocji w internecie. W czołówce znajdują się również takie działania reklamowe online, jak SEO, działania kupowane w modelu PPC oraz wykorzystywanie baz danych klientów/osób odwiedzających strony. Firma Econsultancy podaje również, że przez ostatnie 2 lata przybyło o 49% więcej afiliantów.

W kwestii przychodów okazuje się, że najwięcej wydawców – ponad połowa (51%) – osiąga zarobki na poziomie do 10 tys. dolarów w ciągu roku. Tych zarabiających najwięcej (ponad 400 tys. dolarów) jest stosunkowo niewielu – 2,7 %, ale wydawcy generujący dochody w przedziale od 10 tys. do 24 999 tys. dolarów znajdują się na trzecim miejscu. Drugie miejsce zajmuje ta część badanych afiliantów (24,8%), którzy nie potrafią wskazać swoich dochodów.[nice_link]Zaczynam zarabianie w Novem Performance[/nice_link]
Najbardziej popularnymi metodami, które pomagają optymalizować przychody są: promowanie linków partnerskich w wyszukiwarkach w modelu PPC (55% wydawców) oraz cloaking (37%), czyli technika optymalizacji rankingu stron internetowych, w której zawartość prezentowana wyszukiwarce internetowej jest odmienna od zawartości prezentowanej czytelnikom.

[singlepic id=596 w=320 h=240 float=center]

Przytoczone dane statystyczne ukazują obraz branży marketingu afiliacyjnego globalnie, z wszystkich regionów świata. Raport z badania został opracowany w kwietniu 2012 roku.

Rynek i trendy w branży marketingu afiliacyjnego
Oceń ten artykuł

Ostatnia aktualizacja wpisu: