Banki Inwestycje

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

To pytanie, które zadaje sobie bardzo wielu z nas. Zastanawiasz się jak ulokować swoje oszczędności, które tak naprawdę towarzyszą Ci od zawsze. Przeważnie oszczędzasz na realizację jakiegoś konkretnego celu. Prawie każdy z nas staje przed takim dylematem:

[help]

Czy wybrać lokatę, a może konto oszczędnościowe???[/help]

W ostatnich latach konta oszczędnościowe i lokaty bankowe (tzw. terminowe) cieszą się bardzo dużą popularnością.

Przybliżmy trochę definicję kont oszczędnościowych i lokat bankowych…

[singlepic id=593 w=150 h=100 float=right]Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, na który możesz wpłacić swoje oszczędności. Banki zazwyczaj proponują Ci na takich kontach bardzo korzystne oprocentowanie. Bez problemu możesz korzystać z tych kont przez Internet. Bardzo często do rachunków oszczędnościowych otrzymujesz również karty płatnicze. Niestety banki ograniczają Ci możliwość swobodnego dysponowania swoimi pieniędzmi. W zamian za wysokie oprocentowanie otrzymujesz bardzo mały limit bezpłatnych wypłat pieniędzy z konta. Po przekroczeniu tego limitu każda następna wypłata z konta obciążona będzie opłatą. Największą zaletą kont oszczędnościowych jest fakt, iż w każdej chwili możesz zacząć dysponować swoją gotówką. Na takim koncie nie musisz posiadać ciągle takiej samej sumy pieniążków. Konta oszczędnościowe pozwalają Ci na ulokowanie najmniejszej sumy pieniędzy, nie tak jak w przypadku lokat bankowych.
Po wypłacie gotówki nie musisz obawiać się utraty odsetek. Przeważnie pojawiają się one na Twoim koncie raz w miesiącu, niektóre banki oferują kwartalne naliczanie odsetek, jeszcze inne dzienną kapitalizację. Jedyną wadą kont oszczędnościowych jest niższe oprocentowanie niż proponują nam lokaty bankowe. Od 1,5 miesiąca korzystam z konta oszczędnościowego BGŻ, które posiada oprocentowanie aż 6,5% i jest całkowicie bezpłatne. Aktualnie jest to chyba najlepsza oferta kont oszczędnościowych na polskim rynku.[nice_link]Otwieram polecane i w pełni darmowe konto oszczędnościowe BGŻ Optima.[/nice_link]

[singlepic id=591 w=150 h=100 float=right]Lokaty bankowe dość znacznie różnią się od kont oszczędnościowych. Po pierwsze na lokaty wpłacasz pieniądze na określony czas i na określonych warunkach, tzn. na stałe oprocentowanie podczas trwania depozytu. Po drugie zakładając lokatę musisz liczyć się z ograniczeniem jakim jest brak swobody wypłacenia swoich środków. Wcześniejsza wypłata może spowodować całkowitą utratę odsetek oraz dodatkowe opłaty, które może na Ciebie nałożyć bank. Dzięki lokatom możesz uzyskać o wiele większy kapitał niż na koncie oszczędnościowym.
Lokaty bankowe mogą nauczyć dyscypliny, ponieważ nie wydasz swoich oszczędności na chwilowe zachcianki, tylko pozwolą Ci one zrealizować konkretny cel. Bardzo dużym plusem jest wspomniane wcześniej stałe oprocentowanie. Wpłata na lokatę bardzo dużych sum może przynieść nam (dzięki odsetkom) comiesięczny dodatkowy zastrzyk gotówki.
Minusem lokat bankowych są kary za wcześniejsze zerwanie umowy. Dlatego warto się zastanowić przed założeniem lokaty, czy na pewno możemy sobie na to pozwolić? Kolejną wadą jest kwestia sumy jaką należy wpłacić na lokatę. Zwykle minimalna kwota wynosi 1000zł, ale są przypadki, w których banki zgadzają się na depozyty już od 500zł np. MeritumBank. W tym banku otrzymałem oprocentowanie aż 8,5% 🙂

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Porównanie kont oszczędnościowych i lokat terminowych nie jest łatwe. Każdy z tych produktów bankowych skierowany jest do innych grup klientów. Zatem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe? Przed wyborem propozycji oszczędzania warto przeanalizować oba produkty pod względem własnych potrzeb. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę oprocentowanie jakie jest nam w poszczególnych ofertach proponowane. Najważniejsze abyś bardzo dobrze zapoznał się z umowami, które chcesz zawrzeć. Niezrozumiałych sformułowań, które mogą się okazać dla Ciebie niekorzystne, nie brakuje.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?
Oceń ten artykuł

Ostatnia aktualizacja wpisu: