Programy partnerskie Zarabianie Zarabianie na blogu

Afiliancie, finanse nie takie straszne!

novem_rgb

[note]Niektórzy właściciele serwisów myślą o zarabianiu na swojej stronie, ale zastanawiają się czy bez prowadzenia działalności gospodarczej jest to możliwe. Część osób będących przedsiębiorcami i chcących monetyzować swoją powierzchnię za pośrednictwem sieci partnerskiej ma wątpliwości czy podołają biurokratycznym wymogom. Są to zwykłe obawy wynikające z niewiedzy. Dlatego przybliżamy temat, pokazując jak wygląda regulacja kwestii finansowych w jednej z polskich sieci afiliacyjnych – Novem Performance.[/note]
Wiele osób uważa, że z zarabianiem na swojej stronie wiąże się wiele obciążeń i komplikacji wynikających z prowadzenia własnego interesu. Decydując się na przystąpienie do sieci afiliacyjnej wydawca nie ma zbyt wielu problemów związanych z finansami.

Wszystko w Panelu Wydawcy

Wybierając programy partnerskie wydawca informowany jest w regulaminie o stawce oraz o modelu w jakim jest wynagradzany. Zawsze ma możliwość sprawdzenia wysokości prowizji. W Panelu Wydawcy w zakładce „Finanse” znajdują się informacje o uzyskanym wynagrodzeniu, a także historia wypłat prowizji na konto bankowe. Wynagrodzenie za bieżący miesiąc sieci partnerskie przelewają na konto. Jest to możliwe po uprzednim przesłaniu pocztą faktury lub rachunku za najem powierzchni reklamowej na adres siedziby firmy. Faktura bądź rachunek musi być zgodna z Raportem, jaki sieć dostarcza wydawcy.

Faktura czy rachunek?

Wydawca prowadzący działalność gospodarczą obowiązany jest wystawić fakturę, tytułem: „Najem powierzchni reklamowej” oraz podać swój numer CD wydawcy w tytule. Bardzo pomocny przy wystawianiu faktury jest System Finansowy sieci afiliacyjnej, który w automatyczny sposób dokonuje rozliczenia. Z tego przydatnego narzędzia mogą korzystać na przykład wydawcy Novem Performance, ale nie wszystkie sieci udostępniają swoim afiliantom podobne rozwiązanie.

Do 21 dni od doręczenia faktury sieć powinna dostarczyć środki na konto bankowe wydawcy. W przypadku jeżeli afiliant jest osobą fizyczną nie wystawia faktury, a jedynie przesyła rachunek. Oprócz rachunku zobowiązany jest do wysłania pocztą na adres firmowy wypełnionych i podpisanych dodatkowo dwóch dokumentów: oświadczenia o nie prowadzeniu działalności gospodarczej oraz oświadczenia, iż nie jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Wzory wszystkich dokumentów znajdują się na stronie internetowej sieci. Zarówno w przypadku faktury jak i rachunku, należności są regulowane co miesiąc w ciągu 21 dni od momentu wystawienia wymienionych dokumentów. Wydawca otrzymuje wynagrodzenie z dołu, a minimalnym progiem do wypłaty jest kwota określona przez daną sieć. W praktyce oznacza to, że jeżeli wydawca nie zgromadzi środków równych lub wyższych od wymaganego minimum, nie otrzyma wynagrodzenia. Większość sieci afiliacyjnych ustala tę minimalną sumę powyżej 100 zł. Novem Performance znajduje się wśród nielicznych sieci, które mają bardzo niski próg wypłaty w wysokości 50 zł, co jest sporym atutem zwłaszcza dla niedoświadczonych afiliantów, którzy dopiero wdrażają się w e-biznes.

A co z PIT-em?

Z racji tego, że przyjętą formą współpracy między wydawcą a siecią afiliacyjną jest najem powierzchni reklamowej, nie jest konieczne wystawianie rozliczenia podatkowego PIT. Na podstawie przesłanych do sieci rachunków i faktur wydawca zobowiązany jest do samodzielnego zgłoszenia zeznania podatkowego za ubiegły rok. Po szczegółowe informacje na temat rozliczeń PIT wydawca może zwrócić się do swojego Urzędu Skarbowego.

Sprawy finansowe nie są zbyt skomplikowane jeśli wydawca decyduje się na przystąpienie do sieci partnerskiej, a intuicyjne korzystanie z Panelu Wydawcy, gdzie ma dostęp do wszelkich istotnych informacji, jest dodatkowym wsparciem, zwłaszcza dla początkującego afilianta.

Afiliancie, finanse nie takie straszne!
Oceń ten artykuł

Ostatnia aktualizacja wpisu: